top of page

Spawanie

        W branży spawalniczej można stosować różne procesy spawania łukowego . Dwa główne procesy, prawdopodobnie najbardziej znane, to spawanie MIG i TIG. Wybór odpowiedniego procesu spawania ma kluczowe znaczenie dla powodzenia projektu. Stosowanie niewłaściwego rodzaju techniki spawania może skutkować licznymi problemami, takimi jak osłabienie wiązań, korozja złącza spawanego lub w pierwszej kolejności całkowite uszkodzenie wiązania spoiny.

 

Obie techniki spawania łukowego MIG i TIG mają swoje podobieństwa. Jednak w zależności od konkretnego projektu mogą wystąpić sytuacje, w których jeden z tych procesów spawania łukowego jest bardziej przydatny niż drugi.

 

Co To Jest Spawanie MIG?

         Spawanie metalem obojętnym (MIG), zwane również spawaniem łukowym w osłonie metalu gazowego (GMAW), to proces, w którym drut jest stale podawany przez uchwyt spawalniczy w stałym tempie. Gdy drut opuszcza uchwyt spawalniczy, styka się z końcówką elektryczną. Spotkanie między nimi powoduje stopienie drutu podającego i utworzenie pożądanej spoiny. Ciągle podawany drut działa jak materiał wypełniający, który pomaga połączyć dwa metalowe przedmioty.

 

          Spawanie MIG jest często określane jako „pistolet do klejenia na gorąco” w procesach spawalniczych ze względu na łatwość użycia i szybkość, z jaką można łączyć ze sobą dwa materiały. Dzieje się tak, ponieważ drut podający w spawaniu MIG działa jak elektroda i wypełniacz, co oznacza, że ​​grubsze elementy można łatwo ze sobą łączyć, bez konieczności ich całkowitego podgrzewania.

 

Co To Jest Spawanie TIG?

          Spawanie wolframowym gazem obojętnym (TIG), znane również jako spawanie łukiem wolframowym gazowym (GTAW), to proces wykorzystujący długie pręty, które bezpośrednio łączą ze sobą dwa metale. Do wykonania spawania TIG potrzebne są trzy główne elementy: ciepło, osłona i spoiwo. Ciepło jest wytwarzane przez elektryczność przechodzącą przez elektrodę wolframową, która tworzy łuk do metalu. Osłona pochodzi ze sprężonej butli z gazem. Gdy ten gaz jest włączony, chroni obszar spawania przed powietrzem. To praca na dwie ręce, która wymaga bardzo precyzyjnego procesu. Z drugiej strony spawacz rozpoczyna wypełnianie złącza, ręcznie zanurzając drut spawalniczy w łuku i wypełniając go w celu uzyskania jednego kawałka metalu.

 

           Spawanie TIG to proces, który wymaga stałego źródła prądu i wykorzystuje nie zużywającą się elektrodę wolframową do przepuszczania prądu przez oba metale i łączenia ich. Jest to czysty, wszechstronny proces i wymaga od spawacza największych umiejętności.

 

Jakie Są Więc Różnice Między Spawaniem MIG A Spawaniem TIG?

            Chociaż spawanie MIG i spawanie TIG to procesy, które tworzą spoinę za pomocą łuku elektrycznego, techniki stosowane do uzyskania tego łuku są zupełnie inne. Spawanie metodą MIG wykorzystuje ciągły podajnik drutu do wytworzenia iskry i uformowania spoiny. Natomiast spawanie TIG wykorzystuje nie zużywające się wolframowe pręty spawalnicze do generowania ekstremalnego ciepła, które następnie topi metal i tworzy spoinę.

 

            Spawanie MIG i TIG może być stosowane na szerokiej gamie metali, jednak w przypadku grubszych zadań metoda TIG ma ograniczoną skuteczność w porównaniu ze spawaniem MIG, w którym można zespawać większe kawałki metalu. Kolejną różnicą między nimi jest to, że TIG używa oddzielnego spoiwa do tworzenia spoiny, podczas gdy MIG nie.

 

Skontaktuj Się Z Nami

MyMetalService.com specjalizuje się w spawaniu. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc do nas pod numer +48 94 343 55 43 lub wypełniając jeden z naszych formularzy kontaktowych online .

bottom of page